Kwas trójchlorooctowy TCA jest pochodną kwasu octowego. W zależności od stężenia powoduje złuszczanie się naskórka, które przygotowuje skórę do rewitalizacji i pomaga w odnowie kolagenu. Celem zabiegu jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej.
Jak działa peeling TCA?
Zabieg polega na aplikacji kilku warstw roztworu kwasu trójchlorooctowego w celu sprowokowania kontrolowanego oparzenia chemicznego, w związku z czym dochodzi do głębokiego złuszczenia naskórka.
Jak wygląda zabieg?
W zależności od typu cery i leczonych niedoskonałości aplikuje się preparaty o różnych stężeniach co pozwala zwiększyć intensywność oddziaływania na skórę. Przy końcowym etapie zabiegu pojawia się białe zeszronienie na skórze, po którym neutralizuje się działanie kwasu TCA oraz nakłada preparat łagodzący o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających. Podczas zabiegu można odczuwać pieczenie, palenie, może wystąpić rumień oraz uczucie mocniejszego napięcia skóry.
Jak postępować po zabiegu?
Peeling TCA działa jeszcze przez 2-3 dni, wtedy skóra naturalnie się złuszcza. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zarumieniona, w niektórych miejscach mogą być widoczne białe plamki. Jednak po kilku minutach skóra robi się gładka i nie widać zabieleń. Właściwe złuszczenie następuje po około 2-3 dniach i trwa kolejne 3-4 dni (w przypadku mocnych peelingów okres złuszczania może przedłużyc się do 6-7 dni). Skóra poddana zabiegowi zmienia kolor na jasno brązowy i powstaje na niej skorupka. W kolejnym etapie dochodzi do złuszczenia skóry. Podczas tego procesu nie dochodzi do powstawania ran, krwawienia, wszystko przebiega bezboleśnie. Pacjent/ka musi tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż stary naskórek zejdzie samoistnie. Zabronione jest zdrapywanie płatów schodzącej skóry, w przeciwnym wypadku mogą powstać przebarwienia i blizny. Nie należy w tym czasie używać kosmetyków ścierających czy pillingów profesjonalnych. Dozwolone jest stosowanie standardowego makijażu. Przez kolejne trzy tygodnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kosmetyki z wysokimi filtrami.
Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu i jak często należy powtarzać procedurę?
Peelingi chemiczne zalecane są do głębokiego oczyszczenia skóry poprzez usunięciu martwych tkanek, wygładzenia i zmiękczenia naskórka. Użycie kwasu trójchlorooctowego w ściśle określonym stężeniu daje efekt rozjaśniania przebarwień i zmian pigmentowych, regulacji wydzielania sebum, nawilżenia i ujednolicenia kolorytu. Przy kuracji przeciwtrądzikowej oraz usuwaniu blizn potrądzikowych zalecane jest wykonie serii zabiegów indywidualnie dostosowanych do Twoich potrzeb. Zabiegi z peeligiem TCA zwykle powtarza się w odstępach około czterotygodniowych.
Czy są jakieś skutki uboczne?
Efektem ubocznym jest chwilowy rumień twarzy, który zazwyczaj mija w kilka dni po zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu?
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest: przewlekłe zakażenia wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, choroby autoimmunologiczne oraz dermatoza ze stanem zapalnym. Ponadto obecność znamion w miejscu poddanym zabiegowi, a także stosowanie retinoidów, fototerapii i ciąża.